Bizimle İletişime Geç

Basında Kmb

KOCAELİ KONUT SATIŞINDA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE!

Yayınlandı

on

  TÜİK verilerine göre 2022 Mayıs ayında Türkiye’de konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 107,5 artarken Kocaeli’de bu oran yüzde 124,7 oldu.

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş bugün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayına ilişkin konut satış istatistik verilerini değerlendirdi.

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş; Türkiye genelinde Mayıs ayında 122 bin 768 konut satışı gerçekleştirildi. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 107,5 arttı.

Açıklanan verilere göre Kocaeli’de geçen senenin Mayıs ayında 1447 konut satışı gerçekleşti. Kocaeli’de 2022 Mayıs ayında 3 bin 252 konut satışı gerçekleşerek yüzde 124,7 artış ile Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Kocaeli’de 3 bin 252 konuttan 1052’si ilk kez satılırken, 2 bin 200 konutun ikici kez satışı yapıldı. Türkiye genelinde ve Kocaeli’de Türkiye İstatistik Kurumunun 2017-2022 Mayıs satışlarına baktığımız zaman konut satışlarını görmekteyiz.

KOCAELİ GENELİNDE 2017-2022 MAYIS AYI KONUT SATIŞ İSTATİKLERİ

2022

MAYIS AYI

2021

MAYIS AYI

2020

MAYIS AYI

2019

MAYIS AYI

2018

MAYIS AYI

2017

MAYIS AYI

3252 1447 1117 2243 3288 3345

TÜRKİYE GENELİNDE 2017-2022 MAYIS AYI KONUT SATIŞ İSTATİKLERİ

2022

MAYIS AYI

2021

MAYIS AYI

2020

MAYIS AYI

2019

MAYIS AYI

2018

MAYIS AYI

2017

MAYIS AYI

122.768 59.166 50.936 91.937 119.655 116.558

Buna göre 2017/2022 Mayıs ayı verilerine baktığımız zaman Türkiye ve Kocaeli’de satışların 2017-2018 yıllarında ki konut satış rakamlarına yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Başkan Keleş; “Konut üretiminde maliyetlerde ki fiyat istikrarı yakalanır ise bu artışların daha da artacağını öngörmekteyiz. TÜİK konut satış istatistiklerini incelediğimizde bu satışların çoğunluğu ikinci el konutlarda gerçekleştiğini rakamsal verilerden gördük. Bizim gayemiz yeni konut üretimi ile hem sektöre hareketlilik getirmek hem de konut arzlığından kaynaklı kira artışlarına dur demek.” dedi.

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ KONFEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

                                                           KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI

                                                           OĞUZHAN KELEŞ

Basında Kmb

ARTIK KONUT ÜRETİMİNDE BÜYÜK PROREJELER HAYAL OLUYOR!

Yayınlandı

on

Bugün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerine göre basın açıklamasında bulunan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş; İnşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişler nedeni ile daha önce müteahhitlerin konut üretiminde sıkıntıya girdiğini dile getirmiştik. Maliyetlerin bu denli artması konut üretiminin yavaşlaması ve az konutun olması mevcut konut fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Gelen zamlar sebebi ile müteahhitlerimiz yeni projelerini bekletmek durumunda kaldılar diyen Keleş, Tüik verilerine baktığımızda inşaat maliyet endeksi nisan ayı bir önceki aya kıyasla yüzde 6,12, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 106,6 yükseldiğini, aylık bazda malzeme endeksi yüzde 7,47, işçilik endeksi yüzde 1,35 arttı. Yıllık bazda da malzeme endeksi yüzde 133,71, işçilik endeksi yüzde 43,75 artış gösterdi.

Bina inşaatı maliyet endeksine baktığımızda nisan ayından bir önceki aya göre yüzde 6,39, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 103,46 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7,92, işçilik endeksi yüzde 1,23 arttığını görmekteyiz. Malzeme endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 130,03, işçilik endeksi yüzde 43,52 artış kaydetti.

Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 5,27, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 117,36 yükseldi. Mart ayına kıyasla malzeme endeksi yüzde 6,1, işçilik endeksi yüzde 1,81 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre malzeme endeksinde nisanda yüzde 145,83, işçilik endeksinde yüzde 44,61 artış gerçekleşti.

Başkan Keleş; Açıklanan verilere bakarsak inşaat maliyetlerindeki zamlar nedeniyle büyük projelerde inşaat sürelerinin çok uzun olmasından dolayı maliyet kontrolünün sağlanamadığını görmekteyiz. Müteahhitler için büyük işler artık büyük risk taşımaktadır. Maliyetleri öngörmenin mümkün olmadığı söyleyen Keleş bu yüzden daha çok küçük projeler yapılmaya başlanacaktır. Proje ve yatırım düşüneceğimize her gün maliyet hesaplar haline geldik. Bugün arsa alıp proje geliştirmek istesek ne kadara mal edeceğimizi ve ne kadara satacağımızı bilmiyoruz. Kocaeli göç alan bir şehir aynı zamanda kentsel dönüşüm bekleyen birçok yapı stoğumuz mevcut. Müteahhitlerimiz yatırım yapmaya çekiniyor. 1 yıl önce 3 bin liraya mal ettiğimiz metrekare inşaatını bu yıl 8-10 bin liraya mal ediyoruz. Malzeme satın alırken vade ve çek konuşmuyoruz, pazarlık yapamıyoruz buna rağmen ürün tedariklerinde sorunlar yaşıyoruz.

Konut üretimin artması hem sektörümüzü hareketlendirecektir hem de konut fiyatlarının normale dönmesini sağlayacaktır böylelikle vatandaşımızın hem konuta erişimi hem de kira artışlarının yükselişi azalarak vatandaşlarımızın konuta erişiminin daha kolay olacağını öngörmekteyiz dedi.

 

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ KONFEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

                                                            KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI

                                                           OĞUZHAN KELEŞ

Okumaya Devam Et

Basında Kmb

KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ OLRAK KOCAELİ BASINIMIZA ZİYARETTE BULUNDUK!

Yayınlandı

on

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak Kocaeli Basınımızın İmtiyaz sahipleri ve Genel Yayın Yönetmenlerine nezaket ziyareti gerçekleştirdik.

Bizleri ağırlayan;
📌DEMOKRAT KOCAELİ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ MEVLÜT SOYSAL
📌EN KOCAELİ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ENGİN ŞAHİN
📌ÖZGÜR KOCAELİ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ADEM TURGUT
📌BARIŞ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ AYSUN ÖZCAN ERENKAYA
📌KOCAELİ DENGE GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ İLKER AKŞİT
📌STAR KOCAELİ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ SEMREL AŞÇI
📌TV 41 GENEL YAYIN YÖNETMENİ AHMET SEZGİN
📌FİNANS KOCAELİ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ SİBEL ÖZDEMİR

📌ÇAĞDAŞ KOCAELİ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ SADUN ÇETİN
📌KOCAELİ TV YÖNETİM KURULU ÜYESİ TURGAY TÜYSÜZ
📌KIRMIZI KOCAELİ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ERKAN ÜNAL
📌KOZ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ GÖKHAN KARABULUT
📌BAĞIMSIZ KOCAELİ GAZETESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ SEBAHATTİN AYDIN

📌 KOCAELİ PARAF GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ ŞENNUR UZAN YILDIZ
📌MAVİ KOCAELİ İMTİYAZ SAHİBİ MUSTAFA ELBİ
📌 TV262 İMTİYAZ SAHİBİ ERDAL SERTEL VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ FEYZA BİLGE SERTEL
📌KARTEPE GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ NİLAY MERTTÜRK VE HABER MÜDÜRÜ DENİZ KARAMERT

📌 KOCAELİ FİKİR GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ZEYNEP DİLA AKSAN
📌 ÖZGÜN KOCAELİ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ YÜKSEL DEMİRTAŞ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ ABBAS ÇAKAR
📌 KOCAELİ ÇINAR GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ ERGÜN DEMİR
📌 YENİ KOCAELİ GAZETESİ İMTİYAZ SAHİBİ MESUT ŞAHİN
📌GERÇEK KOCAELİ GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ İDRİS ÇELEBİ

Okumaya Devam Et

Basında Kmb

Başkan Keleş: İnşaat malzemelerinde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesini istiyoruz

Yayınlandı

on

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, her geçen gün artan maliyetler ve güncel ekonomi verileri üzerinden inşaat sektörünün durumuna ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. KDV sadeleştirmesine inşaat malzemelerinin de eklenmesini talep eden Keleş, “İnşaat malzemelerinde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesini istiyoruz” dedi

 

2017’de adeta altın yılını yaşayan sektörün durumunun her geçen gün gerilediğini ve bu durumun daha dip seviyelere ulaşması halinde Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörüyle ilişkili 200’ü aşkın alt sektörü de beraberinde aşağıya çekeceğini ifade eden Keleş, Kocaeli’de ‘kentsel dönüşüm’ dopingiyle durumun kurtarılabilir seviyelere çekilebileceğini ifade etti.

 

KDV sadeleştirmesine inşaat malzemelerinin de eklenmesini talep eden Keleş Başkan Keleş şu ifadelere yer verdi;

 

İnşaat sektörü 2017 yılında atın yılını yaşayarak yüzde 8,9 büyüme gösterdi. En güçlü alım endeksine baktığımızda 2013-2017 yılları arası göze çarpmaktadır. O dönemde vatandaşın alım endeksi yüzde 70 oranında yükseldi.

 

SEKTÖRÜ BASKILAYAN 2 UNSUR

Ancak o günden bu güne geçen süre zarfında, sektörü 2 unsur baskılayarak mevcut tablonun ortaya çıkmasına neden oldu. 1.’si, maliyetlerin artması ve dolayısıyla konut üretememe durumu, 2.si ise vatandaşın alım gücünün düşmesi. Son yıllarda bu baskılara bir de arsa stoğunun yetersizliği ve maliyetleri de eklenince, sektör çıkmaza girmiştir.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM DOPİNGİ GEREKLİ

Sektörü bu darboğazdan çıkarmak ‘kentsel dönüşüm’ ile mümkün olacaktır. Çünkü ülkemiz deprem kuşağında ve bugüne kadar meydana gelen depremler sonrasında 6 milyon çürük yapı stoğumuz oluştu. 2012 yılında bu stoğu azaltmak ve konutları doğal afetlere daha dayanıklı hale getirmek üzere Kentsel Dönüşüm Yasası çıktı. Ancak üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen bu yasayı halen işler hale getirebilmiş değiliz.

 

 

YENİ İNŞAATA CESARET YOK

Bununla birlikte 2020 yılının başında Yapı Müteahhitleri Sınıflandırılması Kanunu çıktı. Sektörde faaliyet gösteren müteahhitlerimizin %50’sini elemiş oldu. İnşaat üretiminde daralma meydana geldi. Zaten halihazırdaki arsa tedarik maliyetleri, vatandaşın alım gücünün düşmesi müteahhit azlığıyla birleşince, mevcut müteahhitler yeni inşaatlara cesaret edemez oldu.

 

ARTAN MALİYETLER SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ KESTİ

Tüm bunlara ilave olarak inşaat temel malzemelerine yüzde 300 oranında zam yapılması inşaat sektörünün adeta önünü kesti. Çimento sektörüne yaptığımız protesto ederken 1 yıl içerisinde yüzde 500’lük zam yapıldı. Oluşan zamların yüzde 50’si yansıdı yüzde 50’si hala yansımadı. Türkiye’de temel inşaat malzemelerinden demir ve çimento üretim kapasitesi içerde 3 katı fazlası olması rağmen yurtdışına satılmasından dolayı üreticiler istediği fiyatı koyabiliyorlar.

Artan girdi maliyetleri yeni inşaatların yapılmasını engelliyor, fiyatlar yükseliyor konut sorunu ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönem konut fiyatlarında yüzde 100-120 bir artış beklemekteyiz. Üretimde ihracat odaklı davranıldığı için iç piyasa baskılanıyor.

 

İNŞAATÇILARIN TALEPLERİ

 

-Kentsel Dönüşüm Yasası’nı işler hale getirebilirsek ve konut üretim sürekliliğini devam ettirecek politikalar üretebilirsek, inşaat sektörü tıpkı 2017 yılında olduğu gibi altın çağına geri dönebilir. Ancak bunun için bazı taleplerimizin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

-Kamu müteahhitlerinin fiyat farkı için hayata geçirilen düzenlemenin, bir an önce Sayın Cumhurbaşkanımızın gündemine alınarak tekrar düzenlenmesi, makul bir tablo ortaya konulmasını bekliyoruz.

-Mevcut inşaatların tamamlanmasına olanak sağlayacak mevzuatların yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.

-Belediyelerce arsa üretiminin sağlanmasını, inşaat sektörünün teşvik edilmesini bekliyoruz.

-KDV uygulamasının sadeleştirmesinin olduğu bu günlerde inşaat malzemelerinde KDV oranının da %8’e düşürülmesini talep ediyoruz.

 

Şunda hemfikiriz ki; Vatandaşımızın en temel ihtiyacı barınma hakkıdır. Vatandaşımızın hak ettiği seviyede yaşayabilmesi adına bu adımların atılmasını ivedilikle bekliyoruz.

 

 

 

 

                                                                                                 KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ BAŞKANI

                             İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

                                                                 OĞUZHAN KELEŞ

Okumaya Devam Et
Reklamlar
Basında Kmb2 yıl önce

KOCAELİ KONUT SATIŞINDA TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE!

  TÜİK verilerine göre 2022 Mayıs ayında Türkiye’de konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 107,5 artarken Kocaeli’de bu...

Basında Kmb2 yıl önce

ARTIK KONUT ÜRETİMİNDE BÜYÜK PROREJELER HAYAL OLUYOR!

Bugün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu nisan ayına ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerine göre basın açıklamasında bulunan Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı...

Genel2 yıl önce

BAŞKAN KELEŞ; MÜTEAHHİTLERLERE SESLENDİ!

Kabine toplantısının ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konutta yönelik 3 finansman paketi sonucunda Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş...

Bizden Haberler2 yıl önce

“YILLIK DEĞERLENDİRME VE PLANLAMA PROGRAMI”

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak düzenlediğimiz ‘Yıllık Değerlendirme ve Planlama Programı’mıza katılarak bizleri onurlandıran; kıymetli üyelerimize ve basın mensuplarımıza teşekkürü borç...

Basında Kmb2 yıl önce

KOCAELİ MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ OLRAK KOCAELİ BASINIMIZA ZİYARETTE BULUNDUK!

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak Kocaeli Basınımızın İmtiyaz sahipleri ve Genel Yayın Yönetmenlerine nezaket ziyareti gerçekleştirdik. Bizleri ağırlayan; 📌DEMOKRAT KOCAELİ GAZETESİ...

Genel2 yıl önce

ÜYE ZİYARETLERİMİZ;

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanımız Oğuzhan Keleş ve Yönetim Kurulu üyemiz ile kıymetli üyelerimize ziyaret gerçekleştirerek bayrağımızı takdim ettiler. Üyelerimizin görüş...

Basında Kmb2 yıl önce

Başkan Keleş: İnşaat malzemelerinde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesini istiyoruz

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, her geçen gün artan maliyetler ve güncel ekonomi verileri üzerinden inşaat sektörünün durumuna ilişkin...

Genel2 yıl önce

KOTSİAD BAŞKANI ERKAN GÜL’E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİMİZ;

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanımız Oğuzhan Keleş ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile 3. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiren Kocaeli Tüm Sanayici ve...

Genel2 yıl önce

TBMM GÜNDEMİNDE OLAN “KAMU MÜTEAHHİTLERİNE FİYAT FARKI VERİLMESİ’NE YÖNELİK DÜZENLEMEYE DAİR TALEPLERİMİZ

TBMM GÜNDEMİNDE OLAN “KAMU MÜTEAHHİTLERİNE FİYAT FARKI VERİLMESİ’NE YÖNELİK DÜZENLEMEYE DAİR TALEPLERİMİZ İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda...

Genel2 yıl önce

TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından 17- 19 aralık tarihlerinde...

Trending