Bizimle İletişime Geç

Basında Kmb

KOCAELİ MÜTEAHHİTLERİ A.Ş. ‘DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Yayınlandı

on

Kocaeli’nin ileri gelen 10 müteahhit firmasının oluşturduğu Kocaeli Müteahhitleri A.Ş. dün Çarşı Yapı’da bulunan yerinde görkemli bir açılışa ev sahipliği yaptı.

Kocaeli Müteahhitleri A.Ş. ortakları, Abdurrahman Çuhadar (ASN Mimarlık), Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik (Mamikler İnşaat), Ceyhan Çağlayan ( Çağlayanlar Mimarlık), Oğzuhan Keleş ( Keleş İnşaat ), Ulaş Erenkaya ( Erenkaya İnşaat), Tahsin Karaosmanoğlu ( Maykon Mimarlık), Mehmet Cem Karaduman ( Kain İnşaat ) Abdullah Üstübi ( Üstgrup İnşaat ) , Abdulsamet Ünal ( Ünaltın İnşaat ), Selim Aşar (Kentsel Yapı İnşaat), Çarşı Yapı A-9 Blok’da yeni yerlerinin açılışını yaparak “Bismillah” dedi.

Kentimizin önemli isimleri de bu görkemli açılışta firma sahiplerini yalnız bırakmadı. Aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy,İyi Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, AK Parti İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti Kartepe Belediye Başkan Adayı Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkan Adayı Yasin Özlü, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, AK Parti İl eski Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti İzmit Belediye Başkan Adayı Azize Sibel Gönül, İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP Derince Belediye Başkan Adayı Sertif Gökçe, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, Anadolu Dernekleri Birliği Başkanı Necmettin Kaya, İyi Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, Meclis Başkanı Akın Doğan, AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Mimarlar Odası Başkanı Füsun Yılmaz Deniz ve çok sayıda STK temsilcilerinin de bulunduğu açılış töreni, yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Şirket ortaklarından Keleş İnşaat’ın sahibi Oğuzhan Keleş, yaptığı konuşmada, 10 ortak firmanın son yıllarda yabancılara 30 milyon dolarlık satış gerçekleştirerek, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkılardan bahsetti.

Konuşmasında, 2030 yılında dünya ekonomisinde ilk 5’te Türkiye’nin de yer alacağını söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, şirket ortaklarına, bir araya gelip ortak hedef oluşturdukları için teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise şu ifadelere yer verdi: “Birlikte rahmet vardır. Ticarette böyledir. Bir araya gelmek akıllı insanların işidir. Olumsuz ve duygusal havalardan etkilenmeden bu birliği zor da olsa ilerletmeliyiz. “

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Doğan şirketin hayırlı ve uğurlu olması için dua yaptırdı. Akabinde protokol üyeleri açılış kurdelesini kestiler.

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basında Kmb

Faruk Mamik ve kent vizyonu

Yayınlandı

on

Tarafından

Modern şehirlerin yaratıcıları bellidir.
Bugün Avrupa’nın birçok şehrine gıpta ile bakarız…
Geniş caddeler, bol yeşil alanlar, mimarı özellikleriyle göz kamaştıran yapılar…

*

Kentler insani olmalı…
İnsanın yaşayabileceği özellikte inşa edilmeli…

*

Modern, yaşanabilir ve insanı bir kentin yaratıcıları bellidir.
Yerel yönetimler, Şehir Plancıları, Mimarlar, Müteahhitler…

*
Yerel yönetim; yer gösterir…
Şehir Plancıları; gösterilen alanda şehrin yapısını oluşturur…
Mimarlar; Şehir Plancılarının planladığı alandaki yapıların özelliklerini çizer…
Müteahhitler ise, çizilen mimarı projeleri fiiliyata döker…
Yani inşaatları yapar…

*
Kentleri kent yapan; işte bu 4 sacayağıdır…

*
Bugün Avrupa kentleri neden bu kadar yaşanabilir?
Çünkü planlaması iyi yapılıyor…
Yerel yönetim, şehirlerin kurulacağı alanları iyi belirliyor…
Mimarlar iyi proje çiziyor…
Müteahhitler işlerini iyi ve sağlam yapıyor…

*
Ya biz?
Kentimize bakalım…
İzmit’in siluetine bakalım…
Elbette ki İzmit veya diğer ilçelerdeki çarpık yapılaşma bugün yerel yönetimlerin sorunu değil…
Kent kurulurken, gelişirken yanlışlar yapılmış…
Önlem alınmamış, denetlenmemiş…
Ortaya çıkan sıkıntıları ise, bugün yerel yönetimler çekiyor…

*
Peki, İzmit daha modern bir kent olabilir mi?
Bugün Avrupa’da gördüğümüz kentlerin; İzmit adına yapılabilmesi, gerçekleştirilmesi mümkün mü?
Mümkün…
Tek çare bu kentleri yaratacak kültüre ve vizyona sahip olmak…

*
Yerel yönetim iyi çalışırsa, Şehir Plancıları ili planlarsa, Mimarlar iyi projelendirirse ve müteahhitler de yapıları iyi yaparsa, modern ve yaşanabilir kentler oluşturmak elbette ki imkânsız değil…

Belki zaman alır ama hiç de zor değil…

*
Önceki gün Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı FARUK MAMİK ile sohbet ettim…
Kocaeli Müteahhitler Birliği önemli bir kurum…
Kocaeli genelinde iş yapan müteahhitlerin üye olduğu bir birlik…
Buradaki temel amaç; müteahhitler arasında güç birliği oluşturmak…
Yaşanabilir kentler yaratmak için yerel yönetimlerle diyalog içerisine girmek…

*
Faruk Mamik, genç, yetenekli ve gelecek vadeden önemli bir müteahhit…
Kocaeli genelinde çok sayıda yapılar yapmış, güven ve kaliteden ödün vermeyen bir isim…
Müteahhitler Birliğini iyi toparlamış…
Herkesin müteahhit olmaması gerektiği konusunda çok titiz bir çaba içerisinde…
Müteahhitliğin, bu işi yapmanın bir sınırı olmalı diyor…
Köyünde tarlasını satıp gelen bir vatandaş şehirde yap-sat çalışmaları gerçekleştirmiş olmakla; müteahhitliğe geçiş yapmış oluyor. Bu böyle olmamalı…

Müteahhitlerin belli kriterlere sahip olması gerek.

Herkes müteahhit olmamalı…

Herkes bu işi yapmamalı…
Müteahhittin yanında; İnşaat Mühendisi, Şehir Plancısı, Mimarı olmalı…
Kurumsal davranmalı…
İş yapabilir referansları olmalı…”
diyor.
*
Faruk Mamik, Türkiye’de ve ilimizde müteahhitliğin ne kadar ele ayağa düştüğünü de çok acı bir örnekle ortaya koyuyor, “Kocaeli genelinde bulunan müteahhit sayısı 5 bin civarında. Almanya’nın genelindeki sayısı ise 4 bin 500…” diyor…
İşte acı tablo…

*
Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik, Kocaeli’nin ve İzmit’in, Avrupa standartlarına geçebilmesi, Avrupa’daki şehirleşme ve modern yapılaşmanın bir benzerinin ilimizde gerçekleştirilmesi için, kentin MİA gibi projelere şiddetle ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor…
“MİA kentin çağdaş yüzüdür. MİA projesine karşı çıkmak akıl işi değil. Projede eksiklikler varsa giderilir ancak bu projenin kesinlikle geciktirilmemesi gerek” diyor…

*
Faruk Mamik’i dinlemek büyük bir keyifti…
Modern şehirleşmeler üzerine müthiş fikre sahip. Vizyonu geniş, çağdaş düşünüyor…
Kocaeli’nin geleceğiyle Müteahhitler Birliği olarak herkesin; hükümetle ve yerel yönetimlerle, önümüzdeki süreçte çok daha sık diyaloglar içerisine gireceklerinin altını çiziyor.

*
Faruk Mamik’i dinlerken insan umutlanıyor…
Keşke yerel yönetimler ve kent yöneticileri bu kadar vizyon sahibi olabilse…
Keşke, modern kent yaratmak için bu kentin tüm dinamikleri, siyasi partileri bir araya gelse, geleceğin İzmit’ini el birliğiyle yaratabilseler…
Belki modern İzmit’i biz göremeyiz fakat çocuklarımız, torunlarımız görebilecek…

Kaynak: Faruk Mamik ve kent vizyonu – Cemalettin Öztürk

Okumaya Devam Et

Basında Kmb

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak Uzunkaya’ya önemli ziyaret

Yayınlandı

on

Tarafından

Müteahhitlerden Uzunkaya’ya önemli ziyaret

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede yoğunlukla demir, beton olmak üzere tüm ürünlerdeki rekabet kuruluna da bildirimde bulunarak, sektörün aleyhine gerçekleştirilebilecek fiyat hareketlerinin engellenmesi konusunda işbirliği yapılması kararlaştırılmıştır.

ÜYELERİN BEKLENTİLERİ

Kocaeli Müteahhitleri adına konuşan Faruk Mamik ülkemizin ekonomik saldırı altında olduğu günümüz şartlarında üyelerimizin beklentilerini karşılamak için Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya istişare toplantısı planladıklarını ve bu ziyaretin enflasyon ile mücadele kapsamında değerlendirmek gerektiğini söyledi. Ayrıca Mamik, Veysi Bey’in yakın ilgisinden memnun olduğunu ve sektörün sıkıntılarını giderecek piyasa denetleme faaliyetlerinde başarılı olması dileklerini iletti.

Okumaya Devam Et

Basında Kmb

Türkiye ekonomi piyasasındaki sert yükselişi ve artan enflasyon oranı sektörel bazda en çok inşaat müteahhitleri etkilenmiştir.

Yayınlandı

on

Tarafından

İşte yapılan o açıklama; Ülkemizde İnşaat Sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan konumunda olup, ekonominin lokomotifi olmaktadır. Kocaeli Müteahhitler Birliği’nde bu lokomotifin ilimizdeki temsilcilerinden oluşmaktadır.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Bildiğiniz üzere; kentsel dönüşüm ve mevcut yapılaşma koşulları çalıştayı, uluslararası konut fuarları ve sektör problemlerini analiz ederek sonuç önerilerini gerekli mercilere raporlamak gibi çok önemli işlere imza attık. Bu süreçleri paydaşlarımız olan Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, Kocaeli Ticaret Odası ve ilgili meslek odaları ile koordineli bir şekilde yürüttük.

BİR TAKIM SIKINTILAR

Türkiye ekonomi piyasasındaki sert yükselişi ve artan enflasyon oranı sektörel bazda en çok inşaat müteahhitleri etkilenmiştir. Yerli alıcının alım gücündeki düşüş ve kredilerdeki yükseliş gayrimenkul piyasasında durgunluğa yol açmıştır. Ayrıca bankaların sektöre olan desteğinin azaltılması sıkıntının artmasına sebep olmuştur.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Türkiye İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON ile birlikte yürüttüğümüz sektörü ilgilendiren acil çözüm bulunması gereken belirli  konuları ;döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı inşaat malzemelerindeki artışın kontrol altına alınması ,yapı müteahhitleri kanun tasarısının uygulanması, tapu harçlarının sıfırlanması ,Konut Kredi fonunun kurulması ,yabancılara konut ve gayrimenkul satışlarında reklam ve fuar desteğinin sağlanması ,kamu müteahhitlerinin fiyat farkının karşılanması ve tamamen duran kentsel dönüşüm canlandırılması  gibi talep ve çözüm önerilerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilettik.

FARKLI ÖNLEMLER VE ADIMLAR

Memleketimizin her karışının değerli olduğunun farkındayız. Ekonomik saldırılarla da dış politikamızın değiştirilmek istendiğini görüyoruz. Kısa vadede devletin alacağı tedbirlerin üye firmalarımızın yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yetersiz kalacağını tespit ettik ve farklı önlemler alarak süreci lehimize çevirecek adımlar atmak için harekete geçtik. Şehrimizi ve projelerimizi tanıtmak üzere KATAR-KUVEYT-AZERBAYCAN-ÖZBEKİSTAN gibi ülkelere uluslararası fuar çalışmaları başlattık.

HİZMET TEŞEKKÜRÜ

Kentimiz için; Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, İlçe Belediyeler, Kocaeli Ticaret Odası ve ilgili meslek odalarının desteğiyle doğru projeler üretmek devam edeceğiz. Siz değerli katılımcılara ve bugüne kadar ki yönetimlerde görev almış meslektaşlarıma yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederim.

Okumaya Devam Et
Reklamlar
Basında Kmb1 sene önce

KOCAELİ MÜTEAHHİTLERİ A.Ş. ‘DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ

Kocaeli’nin ileri gelen 10 müteahhit firmasının oluşturduğu Kocaeli Müteahhitleri A.Ş. dün Çarşı Yapı’da bulunan yerinde görkemli bir açılışa ev sahipliği...

Genel1 sene önce

Kocaeli Müteahhitler Birliği olarak ,Kocaeli Başsavcısı Sn.Habib KORKMAZ ‘A nezaket ziyaretimiz

Sektörel Haber1 sene önce

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişleri imar barışı başvurularını mercek altına aldı.

Kaçak yapılara yasallık kazandırılması için başlatılan imar barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. Mülkiyet ve imar sorunu olan yapılara yasallık kazandıran...

Sektörel Haber1 sene önce

Müteahhitlerden Döviz Bozdurma Çağrısı

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), kendisine bağlı olan birliklere döviz bozdurma çağrısında bulundu. Kocaeli Müteahhitler Birliği bu açıklamayı yazılı olarak yayımladı....

Sektörel Haber1 sene önce

Konut sektörü 2019’dan umutlu!

Döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranlarının artışından olumsuz etkilenen konut sektörünün temsilcileri, yılın sonuna doğru yaşanan hareketliliğin 2019 yılı boyunca...

Sektörel Haber1 sene önce

Yabancıya konut satışında tapu şartı kalktı!

Gayrimenkule önemli bir destek daha geldi. Artık yabancı yatırımcının konut satışında vatandaşlık hakkı kazanabilmesi için tapu yerine satış sözleşmesi de...

Genel1 sene önce

Ev Almanın Tam Zamanı !!!

Yıl sonu geldi çattı. Ev almak isteyenler için de en avantajlı döneme girildi. Bu yıl konut kredisi faizindeki indirimin yanı...

Sektörel Haber1 sene önce

Konut Kredisini %0,98’e indirdi.

Ziraat Bankası’ndan konut kredisinde faiz oranını yüzde 1,78’e düşürdü. Ziraat Bankası ile çalışan inşaat firmalarından konut alımlarında faiz yüzde 0,98...

Sektörel Haber1 sene önce

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Kasım 2018 Sektör Raporu’nda; iç pazarda süren daralmanın etkisiyle ihracatta sıçrama yaşandığı belirtildi.

Son bir yıllık ihracat 20 milyar doları zorluyor! Raporda, inşaat malzemeleri ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 44 arttığı...

Sektörel Haber1 sene önce

Bakan’dan ev hayali kuranlara müjde! Kaynak: Bakan’dan ev hayali kuranlara müjde!

Murat Kurum,  Bakanlığın çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, ilk 100 günlük planlarının yüzde 98’ini gerçekleştirdiklerini, ikinci 100 günlük icraatların da büyük...

Trending